/изображението ие илюстративно/
На 5 януари 2026 г. Районният съд в Ямбол одобри споразумение между прокуратурата и защитата на обвиняем, хванат с минимално количество марихуана. Случаят, разгледан в публично заседание от съдия Светлана Д. Митрушева-Атанасова, завърши с административна санкция, без налагане на наказателна отговорност.
Обвиняемият Й. В. К., жител на ж.к. „Златен рог“ в Ямбол, се призна за виновен, че на 18 септември 2025 г. е държал 1.461 грама марихуана с концентрация на тетрахидроканабинол 25%. Наркотичното вещество е било разпределено в два обекта – на улицата и в жилище – и е оценено на общо 29.22 лева.
С оглед на маловажния характер на деянието, прокуратурата предложи освобождаване от наказателна отговорност и налагане на глоба по чл.78а от Наказателния кодекс. Съдът прие споразумението, като наложи на обвиняемия глоба в размер на 255 евро, както и разноски по делото в размер на 150.45 евро, платими към републиканския бюджет.
Веществените доказателства – марихуаната – са отнети в полза на държавата и предадени за съхранение в Централното митническо управление – София. Производството по делото е прекратено, а определението на съда е окончателно и не подлежи на обжалване.
Случаят е пореден пример за прилагане на законовата възможност за административно санкциониране при маловажни случаи, свързани с притежание на наркотични вещества.
ПОПИТАХМЕ ИИ ЗАЩО СПОРАЗУМЕНИЕ А НЕ ПРОЦЕС
/предоставихме му Пртокола/
Споразумението ускорява процеса и осигурява резултат за всички страни.
Предимства за обвиняемия
Обвиняемият Й. В. К. получава незабавно освобождаване от наказателна отговорност с фиксирана глоба 255 евро (чл. 78а НК и чл. 375а НПК), без да бъде стига до пълен преглед на доказателствата. Делото включва за минути (протоколът трае от 13:30 до 13:42 ч.), избягвайки несигурност, допълнителни разноски и риск от по-висока глоба при съдебно решение.конституционен съд
Предимства за прокурора и съда
Прокурорът (ЯРП) поддържа предложението си без дебат, а съдът одобрява споразумението директно (чл. 375а ал. 3 НПК), спестявайки време и ресурси. Определението е окончателно без обжалване (чл. 382 ал. 7 НПК).конституционен съд
Различие без споразумение
| Аспект | Със споразумение | Без споразумение |
|---|---|---|
| Време | 12 минути | Пълен процес с доказателство |
| Глоба | Фиксирана (255 евро) | Съдът определя (вероятно подобна) |
| Риск | Нулев | Минимален, но съществува |
| Резултат | Окончателен веднага | Окончателен, но по-късноправни актове.правосъдие |
Споразумението е стандартна практика за маловажни случаи – осигуряване на контрол и ефективност, без да се променя същността (неосъждан).развитие на правосъдието
