×

Внимание

EU e-Privacy Directive

This website uses cookies to manage authentication, navigation, and other functions. By using our website, you agree that we can place these types of cookies on your device.

View Privacy Policy

View e-Privacy Directive Documents

You have declined cookies. This decision can be reversed.

В Ямбол започна инициативата „Пътят на възстановяването“

Вторник, 23 Юни 2026 22:09

 

Общинският съвет по наркотични вещества към Община Ямбол и Превантивно-информационният център по проблемите на наркоманиите, съвместно с Фондация „Общност в помощ на зависимите“, поставиха началото на инициативата „Пътят на възстановяването“.

На 22 юни в центъра на Ямбол беше открита обществена арт инсталация, посветена на превенцията на зависимостите, подкрепата и възстановяването. В продължение на пет дни тя ще бъде достъпна за жителите и гостите на града, като представя различни аспекти на избора, риска, последствията от употребата на психоактивни вещества и възможностите за помощ.

Официалното откриване събра представители на институции, специалисти, граждани и партньори на инициативата. Особено въздействащ момент бяха личните истории, споделени от консултант, човек с личен опит в преодоляването на зависимост и родител на зависим човек. Техните разкази показаха, че зад статистиката стоят реални човешки съдби, трудни избори, болка, надежда и възможност за промяна.

Със символичното активиране на инсталацията беше отправено основното послание на инициативата – че превенцията започва с информираност, а възстановяването е възможно, когато човек получи подкрепа и не остава сам.

Първата вечер завърши с прожекция на документалния филм „Чистота или смърт“ и дискусия с присъстващите, посветена на зависимостите, възстановяването и ролята на общността в процеса на промяна.

Инициативата продължава до 26 юни с поредица от събития, които се провеждат пред сградата на Община Ямбол. Всеки ден от 20:00 часа посетителите могат да се включат в различни тематични срещи и дискусии, а от 21:00 часа се прожектира документалният филм „Чистота или смърт“.

На 23 юни млади хора ще представят форум-театър на тема „Натиск от групата и как младите хора да отстояват себе си“, посветен на предизвикателствата пред подрастващите и умението им да правят информиран избор.

На 24 юни вниманието ще бъде насочено към родителите чрез среща под мотото „Виж знаците навреме“, посветена на ранното разпознаване на рисковото поведение и възможностите за превенция на употребата на наркотични вещества.

На 25 юни гражданите ще имат възможност да се включат в инициативата „Жива библиотека“ и да разговарят с хора, преминаващи през процес на лечение и възстановяване от зависимости.

Заключителното събитие ще се проведе на 26 юни от 14:00 часа в Младежки културен център „Георги Братанов“, където ще се състои кръгла маса на тема „Употреба и незаконен трафик на наркотици“ с участието на представители на институции, специалисти и родители.

Организаторите отправят покана към всички граждани да посетят арт инсталацията и да се включат в съпътстващите събития, обединени от идеята, че информираността, подкрепата и съпричастността са важна част от превенцията и възстановяването.

Read 50 times
Rate this item
(0 votes)
Copyright © 2026 ЯмболСвят - Актуални новини за Ямбол. Следете последните новини от днес за Ямбол.. All rights reserved.
designed by Nuevvo
/** Bad code */ ////// */